Instalace CMS Joomla

Systém Joomla je naprogramován v PHP, a proto k jeho provozu doporučujeme webhosting s OS Linux, kde instalace nevyžaduje žádné úpravy. Pokud se však rozhodnete pro instalaci CMS Joomla na serveru s OS Windows, použijte prosím tento návod.

Seznam kapitol:

  • Kapitola 1 - Co je to RS Joomla
  • Kapitola 2 - Kde stáhnout Joomlu
  • Kapitola 3 - Jaké nastavení webserveru Joomla požaduje
  • Kapitola 4 - Příprava instalace
  • Kapitola 5 - Instalace
  • Kapitola 6 - Dokončení instalace

Kapitola 1 - Co je to RS Joomla

Joomla je svobodný open source CMS (content management system - redakční systém), určený pro k publikování informací na internetu a intranetu. Jedná se o tzv. svobodný program, napsaný v licenci  GNU/GPL. Tzn. že je možné jej zdarma spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, měnit a zlepšovat jej (jeho zdrojový kód)

 

Kapitola 2 - Kde stáhnout RS Joomla

Redakční systém Joomla je možné stáhnout na domovské stránce www.joomla.org.

Kapitola 3 - Jaké nastavení webserveru Joomla požaduje

Joomla požaduje tyto parametry webhostingu:
PHP 4.4.3 a vyšší
Mysql 4 a vyšší

Kapitola 4 - Příprava instalace

Z domovské stránky www.joomla.org si stáhněte instalační balíček, a ten na svém počítači rozbalte (z důvodu velikosti je zabalen archivačním programem). Soubory poté nakopírujte na FTP buď do rootu webu (složka www) nebo do libovolné složky uvnitř adresáře www (tuto složku pak ale budete muset uvádět v adrese při instalaci a následně i při spouštění Joomly).

Kapitola 5 - Instalace

Instalaci provedete pomocí webového prohlížeče. Do něj si vepište jméno své domény a následně jej potvrďte (pokud jste nahráli instalaci do podadresáře, je třeba podadresář do adresy přidat - př. http://vasedomena.cz/podadresar/ ). Instalace započne okamžitě.

Postup v instalaci:

1) Zvolte si požadovaný jazyk a klikněte na "další".

2) Následně proběhne předinstalační kontrola. Je důležité, aby v prvním odstavci bylo všude ANO. Druhý odstavec jsou pouze doporučené hodnoty. Některé je možné na požádání změnit, není to však nutné. Pokud jsou v prvním odstavci samé Ano, klikněte na "další". 

3) Ve třetím kroku si můžete přečíst licenční podmínky. Po přečtení klikněte na "další".

4) Ve čtvrtém kroku nastavte databázi. Jako typ ponechejte MySQL. Údaje jako hostitel (MySQL server), login, heslo a jméno databáze, vyplňte přesně podle záverečné zprávy, kterou jsme Vám zaslali po vytvoření webhostingu.

5) V pátém kroku doporučujeme ponechat nepoužívat FTP vrstvu.

6) V šestém kroku vyplňte údaje o webu, a opět klikněte na "další".

7) Hotovo. Instalace proběhla úspěšně.

Kapitola 6 - Dokončení instalace

Pro dokončení instalace je nutné se přihlásit na FTP, a smazat ze složky s Joomlou složku install. Po jejím odmazání bude instalace kompletně dokončena, a Joomla bude připravena k použití.