Webhosting FAQ


Zde naleznete časté dotazy týkající se webhostingu, včetně informací o nastavení, dostupných funkcích a možnostech, které tato služba nabízí. Tyto dotazy jsou uspořádány do několika kategorií:

Co je to webhosting?

Webhosting je služba, která vám umožňuje umístit vaši webovou stránku na internet. Poskytovatel webhostingu vlastní a spravuje servery, na kterých jsou tyto stránky uloženy. Když někdo chce navštívit vaši webovou stránku, zadá do prohlížeče adresu známou jako doména. Doména je internetová adresa, která prostřednictvím DNS A záznamu ukazuje na váš webhosting.

Doména je tedy to, co lidé používají k nalezení vaší webové stránky, zatímco webhosting je služba, která umožňuje ukládání a zpřístupňování obsahu této stránky na internetu. To zahrnuje texty, obrázky, videa a další soubory, které tvoří váš web.

Varianty webhostingu, které aktuálně nabízíme, naleznete zde: https://www.forpsi.com/webhosting/


Jaký typ webhostingu mám zvolit?

V naší společnosti si lze vybrat z několika typů webhostingů.

  • Klasický webhosting EASY/ADVANCED/PROFESSIONAL
  • Doplňková služba WP ready
    • Jde o webhosting s předinstalovným redakčním systémem Wordpress bez přístupu k FTP a databázi.
    • Více informací zde: Detaily služby WP Ready
  • Doplňková služba Hosting BASIC
    • Jedná se o základní variantu webhostingu pro jednoduché prezentace, vizitky či mikrosites. 
    • Popis služby je uveden zde: Detail služby Hosting BASIC
  • Doplňková služba F-Page
    • Služba F-Page je předem jasně konfigurovaný editor pro tvorbu internetových prezentací. 
    • Detailní popis naleznete zde: Popis služby F-Page


Jaký operační systém webhostingu mám vybrat?

Správná volba operačního systému webového serveru, kam budou vaše stránky uloženy, je klíčová pro optimální funkčnost skriptů a redakčních systémů. Více informací naleznete v tomto článku: Jaký operační systém hostingu si mám vybrat?

Pokud plánujete využívat WordPress, obecně doporučujeme operační systém Linux. Linux umožňuje snadnou instalaci WordPressu, zejména díky našemu instalátoru, a zajišťuje lepší funkčnost.

Více informací o instalaci WordPressu pomocí našeho instalátoru Softaculous naleznete zde: Instalace WordPress pomocí instalátoru Softaculous


Jaký je rozdíl mezi sdíleným, managed a webhostingem v cloudu?

Sdílený webhosting

  • Zdroje a serverový prostor: u běžného webhostingu sdílíte serverový prostor s webovými stránkami jiných klientů. To znamená, že jeden fyzický server hostuje větší množství webů.
  • Výkon: výkon sdíleného webhostingu může být omezený, protože zdroje (CPU, RAM, úložiště) jsou rozděleny mezi všechny stránky na serveru. Jsou-li webové stránky náročnější, může toto sdílení způsobit jejich pomalejší odezvy.
  • Správa: správa serveru a jeho konfigurace jsou zajišťovány poskytovatelem webhostingu, což znamená, že nemusíte mít hlubší technické znalosti.

Managed server

  • Zdroje a serverový prostor: Na managed serveru využíváte  pro své projekty veškeré prostředky serveru. Nejsou sdílené s ostatními zákazníky. To zajišťuje lepší izolaci a stabilitu. Konkrétní prostředky serveru a požadavky na speciální nastavení (například limity PHP) se řeší individuálně před objednávkou.
  • Výkon: díky oddělení vašich projektů od ostatních klientů a využívání všech prostředků serveru poběží vaše stránky lépe než na sdíleném webhostingu.
  • Správa: správu serveru a jeho konfiguraci zajišťuje poskytovatel webhostingu. To vám umožňuje vyhnout se složitým technickým znalostem, a soustředit se na obsah vašich webových stránek.

Webhosting v cloudu

  • Zdroje a škálovatelnost: webhosting v cloudu využívá infrastrukturu cloudu, což znamená, že můžete snadno upravit a škálovat zdroje podle potřeby. To umožňuje rychle reagovat na zvýšený provoz nebo potřebu většího výkonu.
  • Výkon: cloudové řešení obvykle nabízí větší výkon, protože můžete přidělit více zdrojů pro svou webovou stránku, pokud je to potřeba. To může vést k rychlejší odezvě a lepší výkonnosti.
  • Samostatná správa: Správa serveru vyžaduje více technických znalostí a je zcela na vás jako majiteli serveru.

Celkově řečeno, sdílený webhosting je vhodným řešením pro nenáročné webové stránky či webové aplikace a pro ty, kteří nemají hlubší technické dovednosti. Naopak webhosting v cloudu je vhodný pro větší projekty, které vyžadují škálovatelnost a vyšší výkon, a pro ty, kteří mají technické znalosti k řízení a konfiguraci serveru.


Jak provést změnu varianty?

Změnu varianty provádíte přes zákaznickou administraci podáním autorizovaného požadavku (Autorizování změn).

Při zadání žádosti o změnu varianty webhostingu na vyšší prosím uveďte vybranou variantu webhostingu a typ operačního systému (Linux / Windows). Po zadání změny varianty do systému Vám bude zaslána faktura na doplatek. Doplatek bude účtován jako rozdíl cen jednotlivých variant a na počet měsíců do data aktuálně předplaceného období webhostingu. Změna varianty webhostingu bude dokončena po přijetí platby na náš účet.

Při požadavku na změnu varianty webhostingu na nižší si prosím nejprve proveďte kontrolu aktuálních parametrů, které u stávající varianty využíváte. Parametry upravte tak, aby odpovídaly nižší vybrané variantě (např. snížení počtu GIGA Mailů, databází, e-mailových schránek apod.). Při změně varianty na nižší je potřeba v některých případech počítat se zrušením webové či mailové části, či se smazáním doplňků. Do žádosti Váš souhlas se zrušením dané části prosím uveďte.

Nezapomeňte také doplnit název webhostingu u kterého chcete změnu provést.


Nasměrování domény na webhosting

Nasměrování domény na webhostingu u naší společnosti provedete pomocí kombinace DNS A záznamu a CNAME záznamu.
Více informací naleznete zde: Přesměrování domény na webhosting FORPSI

Jak změnit verzi PHP?

Změnu verze PHP provedete prostřednictvím zákaznické administrace následujícím způsobem: Změna verze PHP

Jak si přidám databázi?

Databázi si lze přidat prostřednictvím zákaznické administrace pomocí tohoto návodu: Jak objednat databázi


Jak si aktualizovat MySQL databázi?

Pokud potřebujete aktualizovat verzi databáze MySQL na vyšší, postupujte podle následujících kroků:
export současných dat -> smazání původní databáze -> vytvoření nové databáze -> import dat

  1. Export současných dat: Pomocí nástroje phpMyAdmin na stránce https://webmysql.forpsi.com/ proveďte export dat z vaší stávající MySQL databáze. Návod na import a export dat naleznete zde: Jak importovat a exportovat MySQL databázi v rozhraní phpMyAdmin 
  2. Smazání původní databáze a vytvoření nové databáze:
    • Přihlaste se do rozhraní admin.forpsi.com.
    • V sekci Webhosting se proklikněte do detailu služby.
    • Zvolte sekci SQL.
    • Smažte stávající databázi a vytvořte novou.
    • Návod na přístup do rozhraní naleznete zde: Jak objednat databázi 
  3. Import dat: Do nově vytvořené databáze importujte data, která jste v prvním kroku exportovali pomocí stejného návodu: Jak importovat a exportovat MySQL databázi v rozhraní phpMyAdmin

Tento krok proveďte pouze v případě, že používáte WordPress
  • Úprava souboru wp-config.php:
    • Přihlaste se do FTP prostoru vašeho webu.
    • Vyhledejte a otevřete soubor wp-config.php.
    • V souboru aktualizujte tyto údaje:
      DB_NAME: Název nové databáze
      DB_USER: Uživatelské jméno k databázi
      DB_PASSWORD: Heslo k databázi
      DB_HOST: Název databázového serveru
    • Soubor uložte.
Příklad úprav v souboru wp-config.php:

/** The name of the database for WordPress */ 
define( 'DB_NAME', 'přepsat' ); 
/** Database username */ 
define( 'DB_USER', 'přepsat' ); 
/** Database password */ 
define( 'DB_PASSWORD', 'přepsat' ); 
/** Database hostname */ 
define( 'DB_HOST', 'přepsat' );




K dispozici také máte zálohy databází. Naleznete je zde: Zálohy databází v zákaznické administraci


Pokročilé

Odezva webhostingu není optimální. Co dělat?

Pokud se vám zdá , že váš webhosting má pomalou odezvu, pak je zde několik možností jak optimalizovat vaše stránky.

Pro efektivní analýzu rychlosti a výkonu vašeho webu můžete využít tyto skvělé nástroje:

PageSpeed Insights (nástroj od Google): PageSpeed Insights poskytuje konkrétní doporučení pro zlepšení výkonu vašich stránek.
Pingdom Website Speed Test (alternativní nástroj): Pingdom Website Speed test vám pomůže změřit dobu načítání a identifikovat možné problémy.

Optimalizace obsahu je klíčová pro zajištění rychlého a efektivního načítání vašich webových stránek. Následující kroky vám pomohou zajistit, že váš obsah je co nejlépe optimalizován:

  • Cache: Cache je mechanismus, který ukládá kopie vašich webových stránek, aby se při opětovné návštěvě načítaly rychleji. Doporučujeme vybírat cache pluginy/rozšíření s vysokým hodnocením a pozitivními recenzemi, které jsou kompatibilní s vaším CMS.
  • Komprese: Komprese je proces, který zmenšuje velikost souborů před jejich odesláním na klienta(webový prohlížeč), čímž se zrychluje načítání stránky. Komprese se obvykle nastavuje v konfiguračním souboru vašeho serveru nebo pomocí pluginu pro vaše CMS, který automaticky zajišťuje, že data jsou před odesláním na klienta zmenšena.
  • PHP: Použijte nejnovější verzi PHP, jelikož starší verze mohou být pomalejší a obsahovat bezpečnostní chyby. Novější verze zajišťují lepší výkon, stabilitu a ochranu proti bezpečnostním hrozbám. Změnu provedete zde: Změna verze PHP
  • Aktualizace CMS: CMS (Content Management System) je systém pro správu obsahu, který usnadňuje vytváření a úpravu webových stránek (WordPress, Joomla, PrestaShop,...). Ujistěte se, že používáte nejnovější verze vašeho CMS a všech přidružených pluginů nebo modulů, protože aktualizace často obsahují vylepšení výkonu a bezpečnostní opravy. Je také dobré pravidelně zálohovat svůj web, aby se předešlo problémům v případě, že nově přidané pluginy nebo aktualizace způsobí nekompatibility nebo chyby.
  • Vypnutí nepotřebných rozšíření: Udržování co nejmenšího počtu aktivních pluginů/modulů zajišťuje lepší výkon webu, snižuje riziko konfliktů a bezpečnostních problémů.
  • HTTPS: Další možností je přesunutí přesměrování na HTTPS do souboru .htaccess. Tato úprava může pomoci zlepšit rychlost načítání webu. Zde je návod na úpravu: Přesměrování na https
Pokud používáte Wordpress, pak doporučujeme tyto další možnosti:

  • Odstranění/vypnutí pluginů: Zvažte odstranění nebo vypnutí pluginů, které výrazně zpomalují výkon vašeho WordPressu. Některé pluginy mohou mít negativní vliv na rychlost načítání, takže je důležité identifikovat a odstranit ty, které nejsou nezbytné, aby se zlepšila celková výkonnost vašeho webu.
    • Klasické pluginy, které mohou ovlivnit rychlost, zahrnují: WordFence, Sucuri Security, iThemes Security, All in One Security, Elementor, Updraft/Updraft Plus, BackWPUp, Duplicator, WPML a WooCommerce.
    • Cache a zrychlovací pluginy které mohou mít nechtěný opačný účinek, zahrnují: Autoptimize, WP Super Cache a W3 Total Cache. U těchto pluginů je potřebné pravidelně kontrolovat jejich nastavení a účinnost, aby nedocházelo k problémům s výkonem.
  • Cache: Jak již výše bylo zmíněno, tak je možnost použít technicky cache. 
    • V případě wordpressu můžeme doporučit WP Fastest Cache. S timto pluginem máme zkušenosti a víme, že z naší strany je asi nejvhodnějším.
    • Další možností je zapnutí ''Dynamic Cache''. Tuto funkci zapnete v zákaznické administraci u detailu webhostingu. Tato cache funguje velmi dobře s naším pluginem Aruba HiSpeed Cache. Toto platí ale pouze u webhostingů na novějším serveru. O přesun můžete požádat změnou verze PHP na novější, pokud je tato možnost u vašeho webhostingu dostupná. Více informací zde:
  • Odstranění přebytečných revizí: Odstranění přebytečných revizí může pomoci zlepšit rychlost vašich stránek a také ušetřit místo v databázi. Zde je podrobný návod na provedení: Jak odstranit přebytečné revize ve WordPressu?


Obnova webhostingu  a správa záloh
Pokud se ocitnete v situaci, kdy je nutné obnovit váš obsah webhostingu z námi poskytnutých pravidelných záloh, pak lze využít detailnější postup pro obnovu dat popsaný v tomto článku: Obnova webhostingu ze zálohy

Tento úkon lze také vykonat technickou podporou za jednorázový poplatek: Doplňkové služby

Cena bude stanovena po vyhodnocení časové náročnosti požadavku, minimální cena je rovna částce 500 Kč.

Zálohování dat: vaše data jsou bezpečně ukládána na FTP prostor ve složce "backups-forpsi" s následujícím pravidelným rozvrhem:

  • Denní zálohy - zálohy jsou přepisovány každý den krátce po půlnoci
  • Pondělní zálohy - zálohy jsou přepisovány každé pondělí
  • Čtvrteční zálohy - zálohy jsou přepisovány každý čtvrtek

Databázové servery se zálohují denně v ranních hodinách, nejstarší dostupné zálohy jsou cca 14 dní staré


Rádi bychom vás informovali, že vytváření a ukládání vlastních záloh na FTP prostor webhostingu FORPSI je v rozporu s našimi smluvními podmínkami pro Poskytování webhostingových služeb. V případě, že potřebujete vytvářet vlastní zálohy, využijte externí úložiště typu google drive, dropbox,.. a jiné.