Začínáme s FORPSI webhostingem

OBSAH

Ke službě WP Ready vám poskytneme přihlášení ke správě instalovaného WordPressu. V roli admina systému si můžete instalovat další pluginy - k našim už defaultně předinstalovaným, jejichž seznam najdete tady.
Pro správu FTP obsahu doporučujeme instalaci pluginu File Manager.
 

Webhosting

Odpovědi ze širokého spektra nejčastějších dotazů k práci s webhostingy najdete v samostatné kategorii Webhosting.
 
FTP účet
Pro nahrávání obsahu, dat vašeho webu můžete použít libovolný program pro nahrávání souborů, tzv. FTP klienta. Mezi oblíbené programy patří například Total Commander nebo FileZilla. Několik tipů na různé programy a další doporučení najdete zde.
Zároveň pro nahrání dat také můžete využít naše online rozhraní webFTP na adrese https://webftp.forpsi.com. Soubory nahrávané přes toto rozhraní však nesmí být větší než 2MB.
K rozhraní se přihlásíte zaslanými přihlašovacími údaji, budete potřebovat celý název webserveru, login a příslušné heslo. Vše uvádíme ve zprávě s přístupovými údaji, kterou zasíláme po vytvoření služby. Nové heslo si můžete nastavit v zákaznické administraci na kartě příslušného webu. Jak na tuto změnu? Popisujeme podrobně v tomto článku
Hledáte další tipy a rady týkající se FTP? Podívejte se na tuto kategorii návodů.
 
Control Panel
Control Panel, který můžete využít pro jednodušší správu a obsluhu webhostingu, najdete na adrese https://cp.forpsi.com . Jako přístupové údaje zadejte název domény a heslo k FTP účtu (je obsahem zprávy, zasílané obratem po vytvoření služby).
Co všechno v Control Panelu najdete? Přečtěte si náš podrobnější článek.
 
Testovací URL
Chápeme, že před "vypuštěním do světa" si chcete své nově vytvořené stránky nejdříve prohlédnout trochu neveřejně. Proto po vytvoření nového webu můžete vše pečlivě ověřovat na unikátní adrese, kterou vám operátoři naší zákaznické podpory ochotně sdělí na vyžádání.
 
Nastavení DNS záznamů
Pro nasměrování mailů k nám si u správce DNS serverů nastavte MX záznam ve tvaru: 10 mxavas.forpsi.com (číslice 10 vyjadřuje prioritu).
K nasměrování na náš webový server potřebujete konkrétní IP adresu - tu najdete v zákaznické administraci na kartě konkrétního webu. IP adresy se u webů mohou lišit, proto jsou vždy uváděny individuálně pro daný web.

Databáze
Podle zvoleného operačního systému (webového serveru) si k webu můžete zřídit i různé typy databází.
Každá je zřízena na samostatném databázovém serveru, detaily pro přihlášení k databázi posíláme ve zprávě obratem po vytvoření služby. V zákaznické administraci si heslo můžete změnit nebo nechat znovu zaslat, zároveň tam také najdete přímé linky na konkrétní webové rozhraní pro přihlášení.Statistiky návštěvnosti

Chcete mít přehled o provozu a o návštěvnících vašeho webu? Pak si můžete aktivovat službu Statistiky návštěvnosti. V přehledné grafické podobě vám budeme zobrazovat podrobnosti o návštěvnosti stránek, objemy přenášených dat, zatížení serveru, více informací o návštěvnících webu atd atd.
Po objednání statistik od nás dostanete přístupové údaje k rozhraní webstat.forpsi.com, a to vždy ve formě názvu vaší domény a příslušného hesla. Po přihlášení na uvedené adrese si dále můžete sami generovat potřebné grafy a zpracovávat si logovaná data. 
Více podrobností, včetně odkazu na demo účet, najdete v tomto článku.
 
 

Elektronická pošta

Pro práci s emailovou poštou se nejčastěji využívá poštovní klient nebo webové rozhraní webmail.
 
Rozhraní webmail
Ke svým emailovým účtům můžete přistupovat kdekoliv online přes internetový prohlížeč na adrese webmail.forpsi.com . Pro přihlášení použijte emailovou adresu a heslo. Ke každé emailové službě zřizujeme speciální schránku postmaster@, prostřednictvím které můžete ve webmailu vytvářet nové schránky, mazat staré, měnit hesla ke všem existujícím účtům, nastavovat přesměrování zpráv a podobně.
ZDE je přehledný rozcestník nápovědy pro práci s webmailem.
 
Nastavení poštovních klientů
POP3 server: pop3.forpsi.com
IMAP server: imap.forpsi.com
SMTP server: smtp.forpsi.com (v nastavení poštovního klienta je nutné zvolit možnost Server požaduje ověření a použít stejná nastavení jako pro server příchozí pošty)
Přihlašovací jméno: celá emailová adresa
Heslo: heslo ke schránce
 
Jak na nastavení v jednotlivých klientech, např. Microsoft Outlook nebo Thunderbird? Pro nejpoužívanější poštovní klienty jsme pro vás připravili podrobné návody s obrázky v sekci Emaily.
Při přidání nového účtu je třeba nastavit server pro příjem a odesílání pošty. Můžete si vybrat mezi účty IMAP (v klientovi vidíte ty emaily, které se nachází ve schránce na serveru) a POP3 (emaily se stáhnou do vašeho počítače, jejich kopie lze ponechat na serveru nebo se mohou ze serveru mazat). Před volbou protokolu, který bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům, doporučujeme přečíst příspěvek Rozdíl mezi protokoly POP3 a IMAP
 
 

Kdy se vytvoří můj web a kdy se smaže?

 
Zřízení
U každé webhostingové služby je potřeba počítat s prodlevou minimálně 30 minut.
Máte-li webhosting na Linuxu, může být prodleva ještě delší – záleží na čase objednání. Webhosting na Linuxu plně zprovozníme krátce po nejbližší sudé hodině od času objednání.
Příklad: objednáte-li webhosting na Linuxu řekněme v 10:20, bude služba plně funkční krátce po 12:00. Zadáte-li objednávku v 11:45, bude služba plně funkční přibližně ve 12:15 hodin.
Webhosting na serveru s operačním systémem Windows nemusí čekat na sudou hodinu, funguje do 30 minut.
V praxi to znamená mimo jiné to, že po instalaci zvolené aplikace (například WordPressu) je potřeba ještě chvilku posečkat, než bude možné se přímo k aplikaci samotné přihlásit a začít pracovat na novém webu.
 
Fakturace
Na vyzkoušení nového webhostingu máte celkem 18 kalendářních dní od objednávky. Pokud se v těchto dnech do našeho systému nepřipíše platba (a nebude řádně zpracována automatickým systémem), pak zřízenou službu vypneme a po uplynutí ochranné lhůty (dalších 60 dní) kompletně smažeme (včetně uložených dat).
U nově zřizovaných webhostingů je automaticky nastavena roční fakturační perioda, první faktura vám tak bude vystavena na jeden rok provozu dopředu. Pro další rok bude další faktura vystavena také s předstihem, a to 18 dní před expirací webhostingu.
 
Smazání
Pro ukončení provozu webových služeb můžete buď podat v zákaznické administraci výpověď (na kartě s detaily daného webu), tím se nastartuje automatický proces, kdy bude služba vypnuta a ukončena ke dni expirace (bez vystavení další faktury).
Nebo můžete jednoduše neuhradit vystavenou fakturu na další období – po uplynutí ochranné lhůty (zmíněných 60 dní) bude web smazán.
 
Na další podrobnosti se podívejte do našeho článku o životních cyklech webů.