Co je to Sitemap a jak ji vygenerovat?

Sitemap je takzvaná mapa stránek, ve které jsou stránky, které se nacházejí na Vaší webové prezentaci a chcete aby byly objeveny. Jedná se o důležitou součást SEO optimalizace a indexace ve vyhledávačích.

Tento soubor může mít více formátů.
Jeden z formátů je .HTML, kdy slouží hlavně pro uživatele v orientaci na Vašich stránkách. V tomto formátu jde nejčastěji o přehledný seznam stránek dle kategorií s doplněnými odkazy na jednotlivé stránky.
Nebo například nejvyužívanější formát .XML. Tento soubor je seznam všech URL adres na Vaší stránce a slouží hlavně pro vyhledávací boty / crawlery k přehledu a procházení Vaší struktury webu a získávání informací o jednotlivých URL. Je doplněn o další informace o podstránkách, jako je čas poslední úpravy nebo frekvence aktualizace stránky.

Co je bot / crawler: Jedná se o roboty, které využívají vyhledávače k procházení webových prezentací a jejich obsahu. Na základě tohoto procházení poté upravují indexy vyhledávání a doplňují informace do vyhledávání.


Jak Sitemap vytvořit a zkontrolovat

Pokud si chcete soubor pro Vaší webovou prezentaci vytvořit, je možné využít různé generátory. Zde si můžete některý vybrat.
Jestliže využíváte jeden z redakčních systémů, jako je například Wordpress, splní Vám funkci generátoru plugin pro to určený. Jeden z takových pluginů pro tento systém je XML Sitemaps.

Kontrolu Vašeho souboru po vytvoření můžete zkontrolovat v online validátoru.

 
Kam Sitemap vložit
 
Sitemap se ukládá přímo do hlavní složky webhostingu, tedy v našem případě je to složka www. Poté můžete soubor snadno zobrazit, tedy buďto na stránce http://www.vasedomena.cz/sitemap.xml nebo http://www.vasedomena.cz/sitemap.html .
U naší služby F-Page se Sitemap vytváří automaticky. Více informací najdete zde – Užitečné informace a časté dotazy.

Náhled na příklad Sitemap.xml

 


Jak urychlit indexaci a vložení Sitemap na Google

Vyhledávač společnosti Google může mapu odhalit sám, pokud ji již na webhostingu nahránu máte, avšak zkontrolovat načtení souboru či ji dodatečně vložit Sitemap můžete přes Google Search Console (dále GSC). Jak Vaši doménu přidat do této služby můžete najít zde - Přidání Google Search Console pomocí DNS záznamu u domény.
Po přidání Vaší domény do GSC uvidíte v levém menu Soubory Sitemap, kde můžete vložit přímo URL adresu Vaší mapy stránek.


Po vložení souboru a zpracování vyhledávačem uvidíte důležité informace o mapě, jako je počet objevených stránek, kdy můžete snadno zkontrolovat zda máte vše v pořádku vytvořeno.Jak vyřadit některé ze stránek z mapy

Jaké stránky mají boti vyhledávačů projít a jaké nikoliv si můžete určit v souboru robots.txt. Více informací můžete najít zde – Co je robots.txt.