Pokud provádíte aktualizaci některého z pluginů, může se stát, že dojde k pádu celého systému z důvodu nekompatibility nové verze pluginu a původní verze redakčního systému. To obvykle skončí chybou PHP a web se přestane zobrazovat. Taková chyba může vypadat např. takto.
V lepším případě zůstane administrace Wordpressu dostupná, v tom horším případě se může stát, že se již nebudete schopni přihlásit ani do administračního rozhraní.
Tuto situaci lze řešit pomocí FTP, na kterém je možné s problémovým pluginem pracovat, případně jej deaktivovat či obnovit původní verzi ze zálohy.
Co je to FTP a jaká složka je v tomto případě důležitá?FTP je protokol, který slouží pro přenos dat mezi Vaším počítačem a cílovým serverem. Díky tomu jste schopni se pomocí FTP klienta připojit na vzdálený server a spravovat data, která jsou na něm uložená.
Pokud v tomto případě budete řešit pád systému z důvodu chybně fungujícího pluginu, bude pro Vás důležitá složka
wp-content, ve které se nachází podsložka, pojmenovaná
plugins. Tam si Wordpress ukládá aktivní i neaktivní pluginy.
Pomocí libovolného FTP klienta se tedy budete muset nejprve přihlásit na FTP. Případný návod pro připojení pomocí programu Total Commander můžete nalézt zde -
Total Commander. Pokud byste pro připojení k FTP použili naše webové rozhraní, můžete se podívat na návod zde -
Alternativní přístup na FTP.
Pokud neznáte přihlašovací údaje k FTP, můžete si je obnovit, či získat takto -
Ztráta hesla k FTP, nebo jeho změna.
U varianty webhostingu WP Ready FTP přístup k dispozici není. V tomto případě tedy kontaktujte naši zákaznickou podporu pomocí autorizovaného tiketu - Autorizování změn.
Jakmile se připojíte na FTP, rozklikněte složku
www a následně poté i složku
wp-content a
plugins.
V chybové hlášce PHP hned na úvodu můžeme vyčíst, že problémový plugin bude nejspíše
Elementor Pro.
Jak mohu plugin deaktivovat?
Prvním řešením, které pomůže vrátit web do alespoň funkčního stavu je deaktivace pluginu. To lze provést jednoduše tak, že se plugin přejmenuje. V seznamu pluginů si tedy najdete ten, který pád systému pravděpodobně způsobil a přejmenujete jej. Např. plugin Elementor-pro přejmenujete na Elementor-pro-old. Díky tomu, že složku pluginu přejmenujete, dojde k jeho deaktivaci a tím by se měl vyřešit základní problém. Tedy, nedostupnost webu a administrace.
Nevím, jaký plugin problém způsobil a proč WordPress není funkční.
Pokud jste aktualizovali větší počet pluginů a z chybové hlášky PHP na webu není dostatečně jasné, jaký z aktualizovaných pluginů problém způsobil, je bohužel nutné použít metodu pokusu a omylu. Tedy aplikovat řešení problému přejmenováním složky u každého pluginu, u kterého se prováděla aktualizace s opětovnou kontrolou webu. Pokud web začne po přejmenování pluginu fungovat, našli jste patrně ten, který problém způsobil. Pomoci může také řazení složek podle data jejich poslední aktualizace. To Vám napoví, který plugin byl aktualizovaný mezi posledními a od takového můžete začít.
Jak provést obnovu pluginu ze zálohy?Pokud již víte, který plugin problém způsobil, máte možnost vrátit se k jeho původní verzi za pomocí našich záloh. Na FTP je dostupná složka, pojmenovaná jako
backups-forpsi. Zde jsou vždy dostupné celkem tři zálohy (z minulého dne a z posledního pondělí a čtvrtka).
Ve vámi zvolené záloze si najdete opět složku
www/wp-content/plugins a z tohoto místa si stáhnete složku s pluginem do svého počítače. Tím si zajistíte data ze zálohy, kterou můžete použít. Nyní již stačí nahradit problémový plugin daty ze zálohy. V hlavní složce pluginů (tedy již ne ve složce záloh) smažete původní data pluginu, včetně celé jeho hlavní složky a tato data nahradíte zálohou ze svého počítače. Podrobný popis obnovy webu ze zálohy naleznete zde -
Obnova webhostingu ze zálohy.
Tím dojde k odstranění nové verze pluginu a k navrácení verze původní, která byla uložena v záloze.
Pokud s původní verzí pluginu web opět plně funguje, doporučujeme s případnou další aktualizací pluginu počkat buď na následující verzi, nebo je vhodné kontaktovat vývojáře pluginu s popisem chyby. Také je důležité zkontrolovat, zda u daného pluginu není nastavena automatická aktualizace. Pokud ano, dočasně ji deaktivujte.