Nastavení reverzního záznamu pro IPv4

Reverzní záznam nazývaný také PTR záznam, umožňuje spojit veřejnou IP adresu s názvem hostitele (FQDN): to zaručí spojení IP adresy a nastavené domény.

Záznam je vhodný nastavit u každé IP adresy a to zvláště, pokud ze serveru budete odesílat e-maily. Bez reverzního záznamu by mohly být odeslané e-maily odmítány z důvodu neexistujícího reverzního záznamu.

Záznam se nastavuje na hodnotu doménového jména, například přímo na vaší doménu 2. řádu či nějakou subdoménu jako "d125wh.forpsi.com". A tento doménový záznam by měl být v DNS nasměrován na IP adresu ke které jste reverzní záznam nastavili.

Hodnotu reverzního záznamu IP adresy můžete ověřit pomocí různých nástrojů jako příkaz "nslookup -type=ptr 81.2.195.125" zadaný v příkazové řádce nebo za pomocí on-line služeb jako například na stránkách MxToolBox:

nslookup -type=ptr 81.2.195.125
Server:  váš_DNS_server
Address:  vaše_IP_adresa

Non-authoritative answer:
125.195.2.81.in-addr.arpa       name = d125wh.forpsi.com

K vytvořenému serveru je automaticky přidělena jedna IPv4 adresa ze síťových rozsahů našeho datacentra ve Ktiši. Jedná se tedy o IP adresy s označením "country: CZ" v databázi RIPE

V detailu serveru v zákaznické administraci -> Servery a VPS -> ID objednávky serveru -> najdete informaci Reverzní DNS záznam

 

U této volby pomocí tlačítka + Přidat hostname nastavíte přidělené IPv4 adrese vámi zvolený reverzní záznam(y):

 

Jak je popsáno v informačním dialogu, nastavení se projeví až s časovým prodlením několika desítek minut, kdy můžete poté zkusit ověření nastavení popsaným způsobem dotazem na IP adresu.