Odstranění duplicitních zpráv v poštovním klientovi MS Outlook

MS Outlook 2013 a novější
 
Pro nejnovější poštovní klienty jsou k dispozici komerční aplikace umožňující ve zkušební verzi odstranit maximálně desítky duplikovaných zpráv. 
Pokud používáte IMAP přístup ke schránce, bude nejvhodnější jednorázově pro smazání duplicitních emailů přidat schránku do Thunderbirdu a použít návod Odstranění duplicitních zpráv v poštovním klientovi Thunderbird
 
MS Outlook 2007 a 2010 - POP3

Pro poštovní klienty MS Outlook do verze 2010 lze použít nástroj ODIR (Outlook Duplicate Items Remover). Jedná se o freeware, instalační soubor pro tento nástroj lze stáhnout na stránce www.vaita.com/ODIR.asp.
 
Kliknutím na tlačítko Download Now (přímý odkaz) stáhněte soubor ODIR.exe. Po stažení spusťte instalaci běžným způsobem z adresáře, do kterého jste soubor uložili.
 
Projděte průvodce instalací. Pokud jste tak neučinili před zahájením instalace, budete vyzváni k ukončení aplikace MS Outlook.
 
Po nainstalování nástroje ODIR spusťte znovu MS Outlook. Návod je uveden pro Outlook 2010, neboť s výjimkou umístění doplňku v menu je princip použití stejný.
 
Ve verzích MS Outlook 2003 až 2007 přibude v menu nová položka ODIR.
doplnek ODIR pro MSO
 
Ve verzi MS Outlook 2010 přibude nové menu Doplňky, které obsahuje položku ODIR.
MSO 2010 - ODIR - doplnky
 
Z menu ODIR vyberte položku Remove Duplicate Items.
 
Zobrazí se okno se seznamem položek Outlooku - vyberte složku (1.), ve které se nachází duplicitní zprávy (u POP3 účtu to je JEN Doručená pošta). Kliknutím na tlačítko Remove duplicate items  (2.) se zahájí prohledávání složky.
  • ODIR vytvoří v prohledávané složce složku ODIR_Duplicate_items, do které přesune všechny duplicitní zprávy.
  • u IMAP účtu se složka ODIR_Duplicate_items nevytvoří při kontrole Doručené pošty - emaily se mažou do koše nebo označí jako smazané. U ostatních složek se podřízen složka ODIR_Duplicate_items vytvoří stejně jako u POP3 účtu.
Aplikace vyhledává duplicity následujícím způsobem:
  • doručené emaily - message-ID emailů (jednoznačný identifikátor zprávy)
  • odeslané emaily - předmět, datum a čas
  • neodeslané emaily - předmět
Pokud již nebudete prohledávat další složky (u IMAP účtů), zavřete okno kliknutím na tlačítko Close.
 
Před smazáním složky ODIR_Duplicate_items, můžete prohlédnout její obsah.
 
Poznámka: Tento doplněk není možné spustit v 64-bit verzi Microsoft Office, není však problém na 32-bit verzi Office instalovanou na 64-bit verzi Windows.