Jak rychle zjistím, který web zabírá nejvíce místa?

Nejčastější příčina problémů s VPS je vyčerpaná quota. Pokud je ještě možné přihlásit se k Plesku, může pro rychlé zjištění, který web zabírá nejvíce místa sloužit Summary reports. Aby informace zde zobrazené zahrnovaly i logy... je nutné nejprve vše potřebné nastavit v Server preferences.

V levém menu Plesku přejděte do menu System >> Server >> Server preferences, a na konci stránky najdete tyto volby:

 
  • log files and statistic reports - logy a statistiky (var/www/vhosts/<domena>/statistics/*)
  • databases - místo zabrané databázemi
  • mailboxes - místo zabrané emaily
  • Java applications - místo zabrané Java aplikacemi (pokud máte balíček Tomcat)
  • mailing lists - místo zabrané mailovou konferencí (pokud využíváte mailman)
  • domain backup files - zahrne místo zabrané zálohami, které vytváří Plesk

  • poslední volba určuje, že se má spočítat místo, které skutečně soubory fyzicky zabírají na disku a neorientovat se pouze podle velikosti souboru.
Jakmile je toto nastaveno, bude se do zabraného místa počítat vše. K požadovaným informacím se dostaneme přes levé menu Plesku v kategorii General >> Domains a vybereme "Summary report"

výsledkem je následující obrazovka!
důležitý je druhý a třetí sloupeček - jméno domény a velikost zabraného místa na disku. V tomto případě je největším "konzumentem" druhý web zdola - zabírá 181 MB. Pokud by byl název tohoto webu například mujweb.cz, bude absolutní cesta k tomuto hostingu /var/www/vhosts/mujwebc.cz/. Funkce jednotlivých podadresářů je ve speciálním příspěvku Kam nahrát soubory v Plesku.

Tento způsob řešení vzniklých problémů nenahrazuje nutnost nastavení monitoringu quoty spojený s nastavením rotování logů.

Samozřejme lze použít i standardní linuxové nástroje popsané v v příspěvku Obsazení diskového prostoru.